dnes je 6.6.2020

Input:

Najväčšie svetové ropné havárie tankerov od roku 1970 po súčasnosť

27.4.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Naša Zem až do dneška „prežila“ už mnoho ropných katastrof, ku ktorým došlo v dôsledku využívania ropy, ktorá v súčasnosti ešte stále predstavuje energetickú paradigmu, pretože je nevyhnutnou surovinu na výrobu pohonných hmôt. Pred jej samotným spracovaním sa prepravuje tankermi, resp. cisternovými loďami. Takáto preprava prináša so sebou nemalé riziká, veď len za posledných 20 rokov došlo takmer k 200 ropným haváriám, ktoré boli sprevádzané masovým únikom ropy do vodných ekosystémov. Znečistenie morí tak dnes už žiaľ nie je žiadnym výnimočným javom, ba dokonca určité pobrežné úseky sú zamorené permanentne.

Kliknutím otvoríte obrázok v novom okne

Zdroj: www.thetimes.co.uk

V  texte uvádzame prehľad najväčších ropných havárií tankerov po roku 1970:

  • Píše sa 20. marec 1970 -> kedy havaroval tanker Othello neďaleko švédskych brehov. V dôsledku tejto katastrofy do mora uniklo cca 110 tisíc ton ropy.

  • Píše sa 9. december 1972 -> kedy na Blízkom východe v Omanskom zálive havaroval tanker Sea Star. V dôsledku tejto katastrofy vytieklo do vôd Indického oceánu cca 120 tisíc ton ropy.

  • Píše sa 12. máj 1976 -> kedy na severe Španielska havaroval tanker La Urquiola, ktorý narazil na dno pri španielskom meste Coru?a a v dôsledku tejto ekologickej tragédie do mora uniklo viac ako 100 tisíc ton ropy.

  • Píše sa 16. marec 1978 -> kedy pri bretónskom pobreží Francúzska počas víchrice havaroval ropný tanker Amoco Cadiz a po prudkom náraze o skaly sa roztrieštil, do mora vtedy uniklo až 225 tisíc ton ropy, ktorá pokryla pláže zapáchajúcou čiernou penou.

  • Píše sa 19. júl 1979 -> kedy došlo k zrážke dvoch lodí Atlantic Express a Aegean Captain, pri ktorej uniklo do morských vôd viac ako 300 tisíc ton ropy.

  • Píše sa 28. január 1989 -> kedy argentínsky tanker Bahia Paraiso narazil južne od Mys Hoorn do skaly a potopil sa. Takmer 1000 ton dieslového oleja vtedy vytvorilo na pobreží Antarktídy niekoľkokilometrový špinavý koberec.

  • Píše sa 24. marec 1989 -> kedy o 21:00 hodine obrovský supertanker Exxon Valdez havaroval pri pobreží Aljašky a 45 tisíc ton ľahkej ropy zamorilo tamojšiu prírodnú rezerváciu a vážne poznačilo morskú faunu. Najnovšie sa hovorí, že dôvodom havárie tohto len