4.13.5.3 Nakladanie so stavebným odpadom podľa súčasného zákona o odpadoch
Ing. Monika Offertálerová
Súčasný zákon o odpadoch (zákon č. 79/2015 Z. z. v znení neskorších predpisov) vo svojich ustanoveniach rieši aj problematiku nakladania so stavebným odpadom vrátane jeho zberu, zhromažďovania, zhodnocovania a zneškodňovania.
Rozlišuje pritom dva pojmy, ktoré upravujú nakladanie so stavebným odpadom:
1. „drobný stavebný odpad”, ktorý definuje § 80 ods. 5 zákona č. 79/2015 Z. z.
2. „stavebné odpady a odpady z demolácií”, ktoré upravuje § 77 tohto zákona.
1) Drobný stavebný odpad (DSO)
Drobný stavebný odpad (ďalej len „DSO”) je „odpad z bežných udržiavacích prác vykonávaných fyzickou osobou alebo pre fyzickú osobu, za ktorý sa platí miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady”, podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
DSO v Katalógu odpadov vedený pod číslom 20 03 08 - ostatný odpad, môžu fyzické osoby odovzdať na miestne príslušnom zbernom dvore, resp. v obci, kde majú trvalé bydlisko alebo prostredníctvom množstvového zberu DSO, ktorý je v danej obci zavedený, a pre ktorý pôvodca odpadu platí miestny poplatok za komunálne odpady a DSO.
Za nakladanie s DSO, ktoré vznikli na území obce, zodpovedá samotná obec. Ako držiteľ odpadu je podľa § 14 povinná odpady správne zaraďovať podľa Katalógu odpadov, viesť a uchovávať riadnu evidenciu o odpade, jeho množstve a o nakladaní s ním, z evidencie ohlasovať údaje príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva a uchovávať ohlásené údaje.
Na evidenciu odpadu slúži Evidenčný list odpadu (ELO), ktorého vzor sa nachádza v prílohe č. 1 vyhlášky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti. ELO predstavuje evidenčný základ v odpadovom hospodárstve. Z neho sa následne tvoria ďalšie evidencie a hlásenia. Vypĺňa sa priebežne za obdobie kalendárneho roku a uchováva sa v elektronickej alebo písomnej podobe po dobu 5 rokov. Držiteľ odpadu, ktorý ročne nakladá s viac ako jednou tonou ostatných odpadov alebo s viac ako 50 kg nebezpečných odpadov, musí tiež podávať na príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, v ktorom uvedie sumárne údaje o množstvách odpadu a o spôsobe nakladania za kalendárny rok.
2) Stavebné odpady a odpady z demolácií
Stavebné odpady a odpady z demolácií sú „odpady, ktoré vznikajú v dôsledku uskutočňovania stavebných prác, zabezpečovacích prác, ako aj prác vykonávaných pri údržbe stavieb, pri úprave stavieb alebo odstraňovaní stavieb”. V Katalógu odpadov sú stavebné odpady a odpady z demolácií súčasťou skupiny 17.
Pôvodcom odpadu, ak ide o odpady vznikajúce pri servisných, čistiacich alebo udržiavacích prácach, stavebných prácach a demolačných prácach, vykonávaných v sídle alebo mieste podnikania, organizačnej zložke alebo v inom mieste pôsobenia právnickej osoby alebo fyzickej osoby – podnikateľa, je právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pre ktorú sa tieto práce v konečnom štádiu vykonávajú; pri vykonávaní obdobných prác pre fyzické osoby je pôvodcom odpadov ten, kto uvedené práce vykonáva.
Pôvodca odpadu zodpovedá za nakladanie s odpadmi a plní povinnosti podľa § 14 NZO, ako aj ohlasovaciu povinnosť miestne príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva. Vedie pre každý druh odpadu ELO a podľa neho vypracuje za kalendárny rok Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním v prípade, že ročne nakladá s viac než tonou ostatných odpadov alebo s viac než 50 kg nebezpečných odpadov.
Za nakladanie s odpadmi, ktoré vznikli pri výstavbe, údržbe, rekonštrukcii alebo demolácii komunikácií je zodpovedná osoba, ktorej bolo vydané stavebné povolenie na výstavbu, údržbu, rekonštrukciu alebo demoláciu komunikácií a taktiež plní povinnosti pôvodcu odpadu. Táto osoba je povinná stavebné odpady vznikajúce pri tejto činnosti a odpady z demolácií materiálovo…