dnes je 29.7.2021

Input:

Odpad z použitých tonerov

13.11.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2020.11.2.1 Odpad z použitých tonerov

Ing. Peter Gallovič


V našej inštitúcii vzniká odpad z používaných tonerov. Toto je odpad, ktorý sa dotýka zrejme každého, tak FO ako i PO. Keď sa o tomto odpade bavím s kolegami, nenachádzame jednoznačnú odpoveď.

Mnoho spoločností, ktoré tonery predávajú, ponúkajú službu, že ho vezmú späť. A firmy i inštitúcie to vo veľkom využívajú. Je to super, každý chce minimalizovať svoje náklady.

Tieto spoločnosti, ktoré ponúkajú túto službu, by mali podľa môjho názoru minimálne predložiť: registráciu - § 98 Registráciu na odpady: 08 03 17 a 08 03 18 alebo súhlas na zber, prípadne zhodnocovanie podľa § 97 ods. 1 na odpady: 08 03 17 a 08 03 18 a dokladovať pôvodcovi odber odpadu z tonerov vážnym lístkom, prípadne SLNO. Pôvodcom odpadu je ten, kto toner použil.

Alebo sa môžeme na situáciu pozrieť, že si od spoločnosti, ktorá predáva tonery, kupujem len toner a keď toner spotrebujem, vrátim tej spoločnosti prázdny obal. Kúpila som si len toner. Týmto pádom nie som pôvodca odpadu.

Potom existujú spoločnosti, ktoré tieto tonery vykupujú. Vykupujú obal, a to je tovar, a teda obal z toneru nie je odpad. Tiež nie som pôvodca odpadu.

A, samozrejme, je tu ešte úvaha, či tonerova ̌ipom je považovana

Odpad z tonerov sa týka naozaj každej firmy, inštitúcie. Poprosím Vás o Váš názor a Váš prístup k tonerom, ako postupujete pri toneroch Vy ako spoločnosť?

Odpoveď:

Na spôsob nakladania s prázdnymi / použitými tonermi (kazety do tlačiarní a multifunkčných zariadení) je možné sa pozrieť z dvoch hľadísk:

  1. Tonery (repasované) sú dodávané spoločnosťou, ktorá priamo zabezpečuje repasovanie = opätovné naplnenie týchto kaziet a je to podchytené zmluvným vzťahom. V tomto prípade nejde o odpad, nakoľko sa uvedených prázdnych kaziet nezbavujem, ale si ich dávam